Żurek orkiszowy wg Św. Hildegardy
Smaczny i lekki żurek orkiszowy wg przepisu Św. Hildegardy z Bingen
Żurek orkiszowy wg Św. Hildegardy przygotowałem na obecne Święta Wielkanocne, jako danie, które miało orzeźwić i „zresetować” moje smaki pomiędzy kolejnymi porcjami nieco cięższych dań świątecznych. Muszę przyznać, że swoje zadanie spełnił doskonale 🙂
Żurek jest lekko kwaśny, nie ma zbyt intensywnego smaku i nie jest tłusty. Samo jego przygotowanie to max 30 minut, oczywiście nie licząc wcześniejszego przygotowania zakwasu orkiszowego.
Poniżej przepis na ten wspaniały, smaczny i lekki żurek orkiszowy:
Przygotowanie zakwasu orkiszowego:
- 6 łyżek mąki orkiszowej (pełnej, razowej)
- 3/4 litra letniej przegotowanej wody
Mąkę orkiszową zalewamy wodą w litrowym słoju, mieszamy i przykrywamy czystą ściereczką, lub lekko zakrętką. Całość stawiamy w ciepłym miejscu – może to być obok kaloryfera (jeśli grzeje), lub w jakimś najcieplejszym pomieszczeniu. Po 2-3 dniach powinno być widać już jakieś oznaki fermentacji – lekki kwaskowaty zapach, delikatne pęcherzyki powietrza na powierzchni zakwasu.
Należy zwrócić uwagę, czy na ściankach słoika, nad powierzchnią płynu, lub na nim, nie pojawia się nalot pleśni. Jeśli tak się stanie to niestety całość musimy wyrzucić.
Kiedy zakwas będzie dobry?
Jeśli zakwas orkiszowy ma być lekko kwaśny to już po 4 dniach możemy go użyć do przygotowania żurku. Oczywiście 4 dni to czas orientacyjny, który zależy od temperatury w jakiej przebiegała fermentacja. U mnie trwało to właśnie tyle – 4 dni w temperaturze jaką mam w kuchni (temperatura raczej umiarkowana, nie trzymałem obok kaloryfera).
Jeśli zakwas mamy już gotowy to czas na przygotowania właściwego żurku orkiszowego wg przepisu Św Hildegardy.
Przygotowanie żurku:
składniki:
- zakwas (płyn wraz z mąką)
- 2 l. wody
- 1 cebula (może być czerwona)
- 1 marchew
- 1 pietruszka
- 3 ząbki czosnku
- mały kawałek selera
- przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, hyzop, galgant, kozieradka mielona, majeranek, bertram, sól, pieprz
- jajko ugotowane na twardo
- kabanos drobiowy, lub biała kiełbasa
Wodę z warzywami, zielem angielskim, liściem laurowym gotujemy około 20 minut. Po tym czasie dolewamy zakwas i dodajemy resztę przypraw, czyli hyzop, bertram, galgant, mieloną kozieradkę, majeranek, sól, pieprz. Gotujemy przez 1-2 minuty i podajemy z jajkiem i/lub kiełbasa białą, lub drobiowym kabanosem.
Jakich ilości przypraw użyć – to zależy co kto lubi, ja dałem najwięcej majeranku ok 1 łyżeczki, i po ok. pół łyżeczki (płaskiej) pozostałych. Najmniej dałem pieprzu i kozieradki. Ilość soli – wystarczy dawać stopniowo i próbować, czy jest wystarczająco słone.
Myślę, że taki żurek orkiszowy, to świetna propozycja na lekkie świąteczne danie 🙂
Smacznego!
jadłam taki sam i był bardzo smaczny, polecam