Suplementy diety na Ceneo

Trening dla zdrowia

trening dla zdrowia
trening dla zdrowia

Jest to pierwszy wpis na blogu dotyczący treningu dla zdrowia. Opiszę w nim te rodzaje aktywności fizycznej, które warto wybrać, jeśli naszym głównym celem jest zdrowie i dobra kondycja.

Osoba w pełni zdrowa, powinna posiadać pewne cechy motoryczne, które umożliwią jej prawidłowe funkcjonowanie „na co dzień”. Chodzi mi o siłę, wytrzymałość, czy gibkość. Człowiek zdrowy powinien posiadać odpowiednio silne i sprawnie działające mięśnie, do tego zdrowe stawy,  odpowiednio giętki kręgosłup itp.

Ktoś, kto nie jest w stanie wejść po schodach na 2 piętro bez zadyszki – nie jest zdrowy. Podobnie jeśli przy podnoszeniu czegoś cięższego z podłogi bolą plecy, lub kolana – to coś jest nie tak.

 

Kompleksowy trening dla zdrowia

Trening, który jest najlepszy dla zdrowia to taki, który równomiernie rozwinie wszystkie cechy motoryczne, zapobiegnie urazom i zwiększy komfort życia. Do tego typu treningu nie można zaliczyć żadnego sportu uprawianego zawodowo. Sport zawodowy – to niestety często balansowanie na granicy ludzkich możliwości i zbyt mocne „eksploatowanie” organizmu. Podobnie, duża część aktywności fizycznej, popularnej i masowo uprawianej przez amatorów, nie spełnia wymogów treningu dla zdrowia. Często nie rozwijają one równomiernie wszystkich cech motorycznych, lub są uprawiane w niewłaściwy sposób.

Przykładem może być popularne ostatnio bieganie długodystansowe. Cała masa ludzi zaczęła biegać po kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt km dziennie. Często bez prawidłowej techniki, dobrej diety, w  zanieczyszczonym miejskim powietrzu. Takie bieganie nie służy zdrowiu…

Przykład z zupełnie innej dziedziny, to ćwiczenia na siłowni, lub w klubach fitness. To też nie wygląda za ciekawie – np. wykonywanie ćwiczeń izolowanych na maszynach – to nie jest dobry pomysł.

Popularne wśród  nasto i dwudziestko latków rozwijanie tylko mięśni klatki i ramion, by „fajnie wyglądać” – kolejny przykład treningowej „głupoty” i szkodzenia sobie.

 

W następnych postach opiszę, co i jak warto ćwiczyć, by to służyło zdrowiu i kondycji, oraz czego nie robić bo szkodzi.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany


*