Suplementy diety na Ceneo

Jogurt jak go zrobić w domu

domowy jogurt
domowy jogurt

Dzisiejszy wpis będzie o domowej produkcji jogurtu. A więc zaczynamy!

Jak zrobić jogurt w domu?

Domowy jogurt jest bardzo prosto zrobić samemu. Nie potrzebujemy do tego żadnego specjalnego sprzętu, ani nawet specjalnych kultur bakteryjnych.

Oto czego będziemy potrzebowali:

  • mleko
  • małe opakowanie dowolnego jogurtu zawierającego żywe kultury bakterii jogurtowych
  • słoik

Mleko musimy podgrzać do temperatury ok. 40 C. Temperatura nie musi być oczywiście dokładnie ustalona, wystarczy do podgrzewanego mleka wsadzić palec – jeśli czujemy, że jest wyraźnie ciepłe, ale nie parzy – będzie OK.

Jeśli chodzi o sam rodzaj mleka – to musi być pełnotłuste (3.2%), może być zarówno UHT, jak i pasteryzowane.

Podobno mleko pasteryzowane jest lepsze, ponieważ proces  pasteryzacji przebiega w niższej temp. niż obróbka termiczna mleka UHT – które jest na krótką chwilę poddawane temperaturze ok. 120 C (dzięki temu ma tak długi okres przydatności do spożycia). W trakcie tak wysokiej temperatury zachodzą pewne niekorzystne zmiany w składzie samego mleka.

Mamy więc mleko o temperaturze około 40 C – wlewamy je do słoika i dodajemy do niego małe opakowanie jogurtu, najlepiej naturalnego i całość mieszamy. Teraz słoik z zawartością przenosimy w ciepłe miejsce na 4-7 godz.

Ciepłym miejscem może być bardzo delikatnie nagrzany piekarnik, lub okolice działającego kaloryfera. Szybkość tworzenia się jogurtu zależy od utrzymania w marę stałej temperatury, oraz od siły  i ilości bakterii jogurtowych.

Jeśli widzimy, że jogurt wyraźnie zgęstniał i/lub na powierzchni zaczyna pojawiać się coś co wygląda jak serwatka, oznacza to że jogurt jest prawdopodobnie gotowy. Jeśli przetrzymamy go zbyt długo będzie robił się bardziej kwaśny.

Gdy uznamy, że jogurt jest gotowy, wkładamy go natychmiast do lodówki – po kilku godzinach ochłodzenia dojrzeje i nabierze lepszego smaku.

 

Kolejną produkcję jogurtu możemy oprzeć na kilku łyżkach starego, który zwiera już żywe kultury bakteryjne.

Gotowy jogurt można przetrzymać przez kilka  dni w lodówce, najlepiej jednak wykorzystać go w 1-2 dni.

W następnym wpisie będzie trochę informacji o rodzajach bakterii jogurtowych i ich wpływie na organizm.

 

1 Trackback / Pingback

  1. Jogurt, który leczy - zdrowotne właściwości jogurtu - Zdrowie i dieta

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany


*