Suplementy diety na Ceneo

Herbatka owocowa bardzo smaczna i zdrowa – zrób ją sam

herbatka owocowa
herbatka owocowa

Od kilku miesięcy zaparzam sobie herbatkę owocową przygotowaną z wielu polskich dziko rosnących roślin.

Suszone owoce kupuję w osobnych opakowaniach – wsypuję po łyżeczce do litrowego naczynia (zaparzarki) z sitkiem,  zalewam wrzątkiem i po kilkudziesięciu minutach mam świetny smaczny i zdrowy napój.

Ktoś zapyta – dlaczego nie kupię gotowej mieszanki w torebce – będzie wygodniej i pewnie taniej.

Taniej będzie, ale mniej zdrowo. Gotowe mieszanki owocowe zawierają często zbędne dla mnie dodatki, typu skórki z cytrusów, jakieś aromaty, a nawet przeciw zbrylacze. Do tego sama torebka w której są umieszczone – mocząca się we wrzątku. Inna sprawa, że ciężko mi było znaleźć taką gotową mieszankę, która odpowiadało by mi smakowo i zawierała walory zdrowotne na jakich mi zależy.

 

Dlatego stosuje własne mieszanki, a poniżej spis suszonych owoców których zazwyczaj używam:

  • dzika róża
  • tarnina
  • bez czarny
  • jarzębina
  • borówka czernica
  • owoce głogu
  • owoce aronii

Do tego dodaję kilka goździków, czasem kilka cienkich plasterków świeżego imbiru i 2-3 listki geranium. Imbir i geranium dodaję zwłaszcza wtedy gdy czuję, że zaczyna mnie brać przeziębienie, ból gardła, lub wtedy gdy wokół mnie znajdują się osoby przeziębione.

 

Dlaczego warto codziennie pić taki, lub podobny, napój/herbatkę z suszonych dziko rosnących owoców?

Dzięki piciu tej owocowej herbaty, dostarczamy do organizmu mnóstwo substancji bioaktywnych. Jest ona bardzo obfita zwłaszcza w bioflawonoidy, czyli działa świetnie przeciwutleniająco.

Jest to wręcz idealny dodatek do krystalicznej witaminy C – ja często właśnie do ostudzonej  herbatki dodaję witaminę C, by polepszyć jej (witaminy) przyswajalność.

Następna zaleta – dla sportowców. Taka owocowa herbatka jest idealna jako napój po treningowy.  Ja po treningu dodaję do takiej herbatki miód, witaminę C, sól (taką szarą z mikroelementami kopalnianą), oraz chlorek magnezu.

Jak wiadomo po treningu w organizmie tworzy się mnóstwo wolnych rodników, taka herbatka owocowa pomaga je zneutralizować, a więc przyspiesza regenerację. Dodatkowo imbir z goździkami działają przeciwzapalnie, a więc zmniejszą ewentualne stany zapalne jakie mogą wystąpić po ciężkich treningach.

Zachęcam każdego do przygotowywania własnych mieszanek z suszonych owoców dziko rosnących – oczywiście idealnie byłoby je zbierać samemu w czystych rejonach, ale i te kupione, nie są takie złe.

Jeśli już macie jakieś własne ciekawe i smaczne mieszaki to piszcie w komentarzu, chętnie poznam coś nowego

 

 

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany


*