Suplementy diety na Ceneo

Czy czekolada jest zdrowa?

czekolada
czekolada

Czy czekolada jest zdrowa? A jeśli tak, to dlaczego?

Ogólnie wiadomo, że słodycze są niezdrowe – zawierają cukier, który jest pro zapalny, powodują skoki insuliny, nie zawierają praktycznie żadnych wartości odżywczych  – itp. itd

Sprawy oczywiste, więc jak jest z czekoladą?

 

Czekolada niby to też słodycz, ale „zdrowy”. Zaraz postaram się opisać wszystkie zalety czekolady, ale zanim to nastąpi muszę napisać jaką czekoladę mam na myśli.

Są czekolady mleczne, białe, deserowe, gorzkie, z nadzieniem, czekolady z orzechami, bakaliami itp. Jaką czekoladę wybrać?

Najgorsza jest czekolada z nadzieniem, oprócz tego ten typ czekolady jest moim zdaniem najgorszy w smaku (ohyda!). Najlepsza jest oczywiście czekolada zawierająca jak najwięcej kakao, a jak najmniej cukru i innych zbędnych dodatków (syntetyczne emulgatory). Wybór jest więc oczywisty – zawsze wybieramy czekoladę gorzką, ciemną.

Ja „na co dzień” kupuję czekoladę pewnej marki, która zawiera 74% kakao.  Dla mnie jest smaczna, a przy tym „nie wciąga”, tak jak mleczna, do której mam słabość, ale jej unikam.

Co zawiera czekolada?

Czekolada to  źródło magnezu (może nie idealne, ale też nie najgorsze), poza tym zawiera dość dużo cynku i potasu, oraz bardzo dużo flawonoidów – czyli działa jako świetny antyutleniacz. W skład czekolady wchodzą też substancje pobudzające, czyli głównie teobromina, oraz kofeina.  Czekolada jednocześnie ma niski indeks glikemiczny, więc można ją stosować w diecie nisko węglowodanowej, cukrzycowej, czy w diecie paleo.

 

Jak działa czekolada na organizm?

Biorąc pod uwagę, to jaki ma skład dobra gorzka czekolada, można przewidzieć jakie ma działanie na organizm człowieka:

  • zapobiega miażdżycy
  • wzmacnia serce
  • obniża ciśnienie
  • zapobiega nowotworom
  • pobudza umysłowo
  • dodaje energii

 

Oczywiście z czekoladą nie można przesadzić, ale jeśli mamy czasem ochotę na słodycze, to warto spróbować dobrej gorzkiej czekolady. Smacznego!

A wy jaką czekoladę lubicie?

1 Comment

  1. och tragicznie uwielbiam czekolade. Dobrze jest sie dowiedziec że to nie najgorsza zbrodnia 😉

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany


*